top of page
Kuvasz World

Dr Buzády Tibor kuvaszai nyomában Skandináviában- Első rész

A Kuvasz World Facebook csoportjához itt csatlakozhatsz: https://www.facebook.com/groups/1807094613066181/


Dr. Buzády Kuvaszával
Dr. Buzády Kuvaszával

Dr Buzády Tibor (1934-2021) neve gyakran felmerül a svéd kuvaszos közösségben.  Svédországi utazásom során is nagy tisztelettel idézték fel alakját, akik még ismerték az 56-os forradalmárt, a kutyabarát modernkori polihisztort. 


Annyit már korábban is tudtam róla, hogy ő írta a Magyar kutyák című könyvet, mely magyarul, németül és angolul is megjelent, és hogy 1971-ben ő alapította meg Svédországban  a Magyar Kutyafajta Tenyésztők Egyesületét, megalapozva ezzel a magyar fajták elterjedését az északi államokban.



Buzády Tibor: Magyar kutyák
Buzády Tibor: Magyar kutyák

Ugyanakkor talán kevesen tudják, hogy a kuvaszos tevékenysége mellett mi mindent tett a magyarságért, a világért. Közéleti-kulturális tevékenysége olyan sokágú és eredményes volt, hogy annak bemutatása szétfeszítené ennek az írásnak a kereteit. Hogy csak néhány momentumot felvillantsunk, ő menekítette ki a stockholmi Karolina intézetből Karinthy agyműtétjének jegyzeteit, ebből orvosként szakmai tanulmányt írt, de szerkesztőként jegyzi az első Kínai-Magyar kisszóttárt is.  Salgótarjánban alapítványa hozta tető alá a Szent Lázár kápolnát, katolikus orvos-missziós tevékenysége keretében pedig 816 db teherautónyi adománnyal segítette a Kárpát-medence magyarságát. Érdemei elismeréséül az angol királynőtől öröklhető nemesi rangot kapott, II. János Pál a Nagy Szent Gergely Lovagrend tagjává avatta, itthon többek között a Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztjét kapta meg. 



Miután 1956-ban, forradalmi tevékenysége miatt, elhagyni kényszerült a Magyarországot, némi osztrák és angliai tartózkodás után Svédországban telepedett le, ahol orvosként praktizált. Amint tehette, hazatért. Aki itt, Svédországban találkozott vele, szerény embernek tartotta a Doktor Urat. Kuvaszai ma is élnek a fajta elkötelezettjeinek emlékében.



Miután a világ kutyakiállítást 1972-ben Budapesten rendezték meg, ebben az időben fellendült a magyar kutyafajták népszerűsége  és ezzel együtt a kereslet is. A Gyapjús Kennel kuvaszai képezték a magyar kuvasztenyésztés gerincét, s kuvaszhoz hozzájutni csak jó kapcsolatokkal és valuta fejében lehetett. Ez volt az az időszak, amikor a kuvasz – ritkasága és nehéz elérhetősége miatt – státuszszimbólumnak számított. 



Kuvasz Paceloi Bojtar Csipke Gyapjus Morcos kolyke
Paceloi Bojtar Csipke

Az első, 1971-ben Svédországba importált kuvasz, Pecelői Bojtár Csipke, a híres Gyapjús Morcos és Kunvári Anikó Ajnár kölyke volt. 



Csipkét Budagyöngye Bihar követte 1972-ben. Bihar, Fogas von Schwabensee és Ipoly Betti leszármazottja volt, annak a Budagyöngye Opálnak a féltestvére, aki az amerikai kuvasztenyésztés megalapozó kutyája volt. Az első kuvasz, amely mind az Egyesült Államokban, mind Kanadában elsőként Champion címet szerzett.








A harmadik Svédországba importált kuvasz Sárospataki Andul.



Bjorn Olaf Anderson, a Fjelflokken kuvasztenyészet tulajdonosa , valamint a norvég és svéd fajta klub kuratóriumi tagja büszkén emlékezik arról, ahogy 2010-ben dr. Buzády Tibortól kapta a legjobb handler címet. 



Dr. Buzady Tibor kuvasz
Dr. Buzády Tibor, Bjørn-Olav Andersen, Géczi Imre. 2010 Svédország

A svéd kuvasz klub által kibocsátott adatok alapján, ahogyan északon nevezik, a Doktor Úr munkájának hála, szépen emelkedett a kuvaszok száma. Sok támogatást és értékes információkat kaptak a magyar szakértőtől.



Dr. Buzády Tibor 56-os forradalmárból világpolgárrá vált. Elkötelezett kuvaszos volt, de mindenek felett a 48-as hősök magasába emelkedő magyar, aki teljes életművével a hazáját szolgálta. 








24 megtekintés

Yorumlar


Yorumlara kapatıldı.
bottom of page